Dil ve Anlatım 11 Ortaöğretim İçin

NEDEN ÇÖZÜM KİTABI?

Türk edebiyatı ve dil ve anlatım öğretiminde ülkemiz okullarında genellikle  iki yol tercih ediliyor. Ya ders boyunca kitaptaki metinler çözülüyor ya da kitap bir kenara bırakılarak öğretmenin belirlediği bir program takip ediliyor.  Öğretmen kitaptaki metinlere göre ders işleyecek olsa metinlerle ilgili hazırlık ve etkinlik çalışmalarına ders süresi yetmez. Kendi belirlediği bir programa göre yoluna devam etse –ki bir öğretmenin bireysel programı olamaz– öğrenciler, ortak bir kaynağa sahip olmadıklarından dersten sıkılırlar. Öte yandan öğrencinin sahip olduğu ders kitabından ders işlenmemesi öğrenci psikolojisini de olumsuz etkiler.  Bu durumda izlenecek en doğru yol ders kitabının metin ve yönergelerini esas alarak ders işlemektir. Dersin amacına ulaşması için öğrencilerin mutlaka örgütlü ve planlı biçimde hazırlanmaları, gerekli materyalleri dersten önce edinmeleri gerekir. Metinlerden ibaret olan ders kitabı, öğrencileri çevredeki bilgi kaynaklarına yönlendirmektedir. Bu yüzden edebiyat ve dil ve anlatım öğretmenlerinin işi diğer öğretmenlere oranla daha zordur. Edebiyat öğretmeni, yapboz parçaları gibi birbirine geçmiş konuları bir arada ve düzenli bir şekilde işleyen bir kaynak arayışı içindedir. Aynı şekilde öğrenciler, hazırlık çalışmalarını, konuyla ilgili örnek metinleri, kısacası ödevlerini yapacak kaynak bulamamaktadır.

Sevgili Öğretmenler, Öğrenciler!

Türk edebiyatı, Dil ve Anlatım artık çok kolay ve daha zevkli!
Yeni ders kitaplarına yönelik çözüm kitapları artık elinizde!

ÇÖZÜM KİTABINDA NELER VAR?

Ders müfredatının tamamını özet olarak anlatan “Konu Özetleri”
Kitaptaki metinlerin hazırlık çalışmaları
Ders için gerekli olan belgeler, örnek metinler, okuma parçaları
Metin sözlükleri
Etkinliklerin çözümleri
Anlama-yorumlama bölümlerinin çözümleri
Ölçme ve değerlendirme sorularının çözümleri
Hedefi on ikiden vurduracak çek kopar yazılı soruları

ÇÖZÜM KİTABIYLA NE KAZANIRIM?
Çözüm kitabı, öncelikle zaman kazandırır.
Öğrenci kısa sürede öğrenir, öğretmen de kısa süre içinde görevini yerine getirmiş olur.
Klasik ders ortamı ve çalışma anlayışını yok eder, hızlı, aktif, verimli çalışmanın önünü açar.
Ödev yapamayan, mahcup öğrenci tarihe karışır, öğrenci o site senin bu site benim, ödev ararken internet oyunlarının ağına takılıp kalmaz.
Ders kitabını hem öğretmenin hem de öğrenicinin hizmetine sunar.
Ders kitabı-öğretmen-öğrenci arasında güçlü bir iletişim kurar.
Aktif öğretmen, başarılı ve yaratıcı öğrenci, enerjik bir sınıf ortamı oluşturur.
Dersin yükü ne öğretmenin ne de öğrencinin sırtında olur. Bilgiye ulaşmak ve onu paylaşıp yorumlamak kolaylaşır.

 

Turabi MEŞE
Editör

EDİTÖR TURABİ MEŞE İLE SÖYLEŞİ

Soru: Hangi Yayınevlerinin Çözüm kitaplarını yaptınız?
Cevap: Talim ve Terbiye Kurulunun 2012-2013 öğretim döneminde belirlediği kitapların çözümü yapılmıştır.

Soru: 2012-2013 Eğitim Öğretim döneminde hangi özel yayınevlerinin kitapları okutulacak?
Cevap:
DİL VE ANLATIM
9.SINIF: KARİZMA
10.SINIF: EKOYAY
11.SINIF: EVRENSEL

TÜRK EDEBİYATI
9.SINIF: FIRAT
10. SINIF: FIRAT
11.SINIF: BİRYAY

Soru: Kitabınız üç bölümde oluşuyor; Konu özetleri. Etkinliklerin cözümleri ve Yazılı soruları. Meslektaşlarınız daha çok hangi bölüme ilgi gösteriyor?
Cevap: Kitaptaki etkinlik çözümlerine meslektaşlarım daha çok ilgi göstermektedirler. Ama benim favorim YAZILI SORULARI bölümüdür. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimz için yazılı soruları bölümü zamanla daha çok ilgi görecektir. Yazılı sorularının çözüm anahtarının olması öğretmen için büyük bir kolaylık. Öğrenci için de konuyu pekiştiriyor. Yazılı soruları bölümü için şu benzetmeyi yapmak yerinde olacaktır: çok amaçlı bir bölüm. Hem yazılı sorusu, hem de derste etkinlik olarak kullanabilme özelliği vardır. Ayrıca çözümlü olması konuyu tekrar etme imkanı sunmaktadır.

Soru: Kitaplarınızı daha çok öğretmenler istiyor; oysaki öğrenciler için bulunmaz bir kaynak?
Cevap: Öğretmenlerimiz okulun açılmasına 2-3 hafta kala derslerin hazırlığını yapmaktadırlar, zümre, yıllık planlar gibi. Öğrenci daha çok okulun açılmasıyla öğrenmeye hazır hale gelmektedir. Okulun başlamasıyla birçok öğretmen öğrencileri için kaynak istemektedirler.

Soru: meb kitaplarının okutulduğu illerdeki öğretmen ve öğrenciler de bu yardımcı kaynaklardan yararlanabilir mi?
Cevap: Kesinlikle yararlanabilir. bu kitapların müfredat konuları ve yazılı soruları hem özel yayınların hem de meb kitaplarının içeriğine birebir uygun. fark yalnızca ders kitabının etkinlik çözümlerinde. sonuç olarak: meb kitabını okutan bir edebiyatçı, konu anlatımı ve yazılı soruları bölümünden rahatlıkla istifade edebilir, öğrenciler de bu bölümlerden yararlanabilir.

Soru: Kitaplarınız daha baskı aşamasındayken büyük bir ilgi görmeye başladı. bunun nedeni ne olabilir?
Cevap: Bunun nedenini her yıl değişen ders kitaplarının öğretmen ve öğrenciler üzerindeki etkiye bağlıyorum. Bir de şu var ki, bu iki dersin tamamen metne dayalı olması öğretmen ve öğrenciler için sıkı bir hazırlık sürecini gerektiriyor. İki saatlık bir edebiyat dersine bir öğretmen birkaç saat, bir öğrenci ise belki günlerce hazırlık yapmak zorunda kalıyor. Hele bir de yazılı soruları var ki, birçok öğretmen için adeta işkence. Biz bunları düşünerek bu kaynakları hazırladık. artık öğretmen ve öğrenciler zaman kaybına uğramayacaklar. Kitapların bu kadar ilgi görmesini bu düşüncelere bağlıyorum.

Soru: Hazırlamış olduğunuz kitapların daha farklı kılacak ne gibi özellikleri var?
Cevap: Her şeyden önce amaca hizmet etmesi ve kullanışlı olması. Bir öğretmen dönem başladığında; yazılıya çalışma notlarını ya fotokopi yaptırıyor ya da ders de not tutturma yoluna gidiyor. Biz bunu tüm yazılı notlarını kapsayacak şekilde I.II. dönem olarak çek kopart şeklinde verdik. Öğretmenden not tutturma yükünü kaldırdık. Kitaptaki I.Dönem etkinlik çözümlerini de çek kopart olarak verdik ve birebir. Öğretmen öğrenci internet ve kütüphanede araştırma içinde olmayacak. Bu aşamalardan sonra öğretmen öğrencilerini sınava tabii tutacak. Bütün öğretmenlerin tarzını kapsayacak ve MEB in belirlediği kriterleri karşılayacak bir den çok yazılı sorularını yine çek kopart olarak sunduk. Yazılı kağıtlarının çeşitli ve fazla oluşu öğretmene ve öğrenciye birçok avantajı beraberinde getiriyor. Örneğin; öğrenci, birden çok yazılı kağıtlarının çözümlerini okuduğundan doğal olarak konuyu tekrar etmiş olacak ve böylece öğrenme gerçekleştirmiş olacaktır. Öğretmene gelince birden çok yazılı kağıtları örneği olduğundan; sınıfları A-B-C-D-E şeklinde gruplara bölerek sınav yapabilir. 2. 3. Yazılı da bu mantıkta devam etmektedir.

Soru: Yazılı sorularının öğrencinin elinde olması sizce avantaj mı yoksa dezavantaj mı?
Cevap: Amaç başarıyı artırmaksa, amaç kazanımları yerine getirebilmekse ve en önemlisi öğrenmeyi öğretebilmekse yüzde yüz öğrencinin elinde olması bir avantajdır. Çünkü öğrenci çözüm anahtarlarıyla birlikte konuyu pekiştirme imkanı veriyor. Çağdaş eğitim sistemleri de bunu öneriyor. Öğretmene düşen görev öğrenciye kapıyı aralamak içeri girme sorumluluğunu da öğrenciye vermek. Dediğim gibi biz öğretmenlere düşen görev başarıyı artırıcı yöntem ve teknikleri bulmak ve uygulamak. Benim öğrencim konuyu gerçekten öğrendikten sonra ve sınavda yüksek not alması beni mutlu eder. Tam tersi olduğunu düşünelim; hem devlet hem öğretmen ve en önemlisi de öğrenci kaybedecektir.

Soru: öğretmen ve öğrencilere bir mesajınız olacak mı?
Cevap: eğitim ve öğretim hem öğretmen hem de öğrenci için yorucu ve zor bir süreçtir. fakat elinizde etkili kaynaklar oldukça bu iş zevkli bir paylaşım olmaya başlar. Bu kitaplar büyük bir çabanın ve özverinin eseridir. Artık öğretmenlerimiz öğrenciden dönüt alıp gönül rahatlığıyla sınıftan çıksınlar ve öğrenciler de kaynak sıkıntısından kurtulup öğrenmenin, yorumlamanın tadına varsınlar istiyoruz. tüm eğitim camiasına başarı dolu bir eğitim öğretim yılı dilerim.

Soru: Bu yıl MEB kitapları okutulacak mı?
Cevap: Evet, okutulacak ama birkaç ilde. (Ankara ili ve Karadeniz bölgesi’nin bazı illerinde) Şöyle tanımlasam daha anlaşılır olacak: Bu yıl okutulacak her yüz kitaptan 85′i özel yayinevlerinin, 15′i MEB yayınlarının.

Soru: Meb kitaplarının neden hazırlığını yapmadınız?
Cevap: Meb kitaplarınında hazırlığı yapıldı ama meb kitapları bu yıl revize edildi. Bizde şu an meb ders kitaplarının çalışmaları hazır şekilde beklemektedir. Bizim de meb kitaplarına göre etkinlikleri revize etmemiz gerekiyor.

Yazar: Data

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


Edebiyat Öğretmeni
. lise yazılı sınav soruları ve cevapları lise yazılı sınav soruları ve cevapları lise yazılı sınav soruları ve cevapları lise yazılı sınav soruları ve cevapları lise yazılı sınav soruları ve cevapları lise yazılı sınav soruları ve cevapları. lise yazılı sınav soruları ve cevapları lise yazılı sınav soruları ve cevapları lise yazılı sınav soruları ve cevapları lise yazılı sınav soruları ve cevapları lise yazılı sınav soruları ve cevapları lise yazılı sınav soruları ve cevapları.